خشونت در روابط جنسی

آزارگری جنسی یا خشونت در روابط جنسی

کلمه سادیسم بر اساس آثار ادبی مارکی دو ساد فرانسوی که به این طرز رفتار اختصاص یافته (در اواخر قرن هجدهم)، در زبان فارسی به دیگرآزاری ترجمه شده است. مارکی دو ساد (۱۸۱۴-۱۷۴۰ م.) اشراف زاده فروپایه ‌ای بود که در زمان انقلاب کبیر فرانسه به خاطر اعمال خشونت در مورد زنان روسپی شهرت داشت. وی چون در داستان ‌های تخیلی‌ اش بر همین موضوع پافشاری داشت و زوایا و جوانب رنگینی از آزار دادن دیگران را در بافتی جنسی روایت می‌ کرد، شهرت یافت و نامش بر این حال و هوا حک شد.

سادیسم جنسی بطور کلی بـه رفتارهایی نامتعارف و بعضاً خشن برای رسیدن بـه اهداف جنسی گفته می شود، سادیسم جنسی می تواند موجب رفتارهای خشونت آمیز ودر مراحل شدیدتر برده داری از نوع جنسی شود. سادیسمی های جنسی در موارد حاد و شدید، ممکن اسـت برای رسیدن بـه تمایلات درونی حتی اقدام بـه دزدیدن جنس مخالف کنند و آن ها را تبدیل بـه برده جنسی خود کنند.


مقاله مرتبط : مشکلات جنسی در نوجوانی 


سادیسم جنسی

اختلال سادیسم در دوران نوجوانی و اوایل بزرگسالی خود را نشان می ‌دهد و هیچ ‌گونه ارتباطی با سوء مصرف داروها، بیماری‌ های جسمی یا ضربه مغزی قبلی ندارد. ویژگی اصلی این اختلال که متوسط سن بروز آن 19 سالگی است، برانگیختگی جنسی مکرر و شدید ناشی از رنج جسمانی و یا رنج شناختی دیگران، می باشد. برانگیختگی جنسی به صورت خیال پردازی ها، امیال قوی جنسی یا در رفتار تظاهر می یابند. حداقل دوره زمانی برای تشخیص این اختلال شش ماه بوده و فرد ممکن است معترف به این کار باشد یا آن را انکار نماید، فرد مبتلا به این اختلال بر اساس میل قوی جنسی در مورد فردی که رضایت ندارد، عمل می کند و یا این خیال پردازی ها یا امیال قوی جنسی از نظر بالینی به صورت چشمگیری باعث ناراحتی (اضطراب، وسواس های فکری، احساس گناه، احساس شرم) یا تخریب عملکرد اجتماعی، شغلی یا سایر حوزه های مهم کارکردی وی می شود.

معمولا تعداد قربانیانی که توسط فرد مبتلا به این اختلال مورد آزار جنسی قرار می گیرند  سه نفر یا بیشتر در موقعیت های جداگانه می باشد، هر چند ممکن است اعمال درد و رنج فقط بر یک قربانی در موقعیت های متعدد اعمال رخ دهد. گاهی اوقات مشاهده زیاد فیلم های هرزه نگاری که در برگیرنده اعمال درد و رنج بر شریک جنسی می باشد، یک علامت همراه با این اختلال است.

نشانه های سادیسم

 

  • رفتارها و سخنانی که با آن فرد قربانی را مورد آزار جنسی و روانی قرار می دهند و از زجر کشیدن او لذت برده و تحریک می شوند. بعضی از رفتار های این افراد، تنها کلامی و با یادآوری خاطراتی برای قربانیان است و گاهی جسمانی بوده و به آزار جسمانی فرد می پردازند. مطالعات روی این افراد نشان می دهد این افراد از تحقیر و درد کشیدن طرف مقابل لذت برده و به لذت جنسی می رسند.

  • اعمالی که این افراد هنگام اذیت کردن قربانی انجام می دهند، شامل تحقیر، به بند کشیدن و ایجاد درد برای قربانی است.

  • این افراد از هیچ راهی به جز آزارگری نمی توانند به اوج لذت جنسی برسند و تنها با این کار است که لذت جنسی آن ها روی می دهد.

  • این افراد در رابطه ی جنسی حتی تمایلی به معاشقه و پیش نوازی ندارند.

  • افکار مبتلایان به سادیسم، دائم حول برقراری رابطه ی جنسی و آزار قربانی می چرخد.

  • در بعضی از موارد، این افراد تمایل به آسیب رساند به قربانی را نیز دارند.

  • از دیگر نشانه های افراد سادیسمی، خیانت و تنوع طلبی است.

 

انواع سادیسم

 

  • سادیسم ذهنی – شخص صحنه‌های سادیستی را تجسم می‌ کند، اما اقدام به آزار دیگران نمی‌ کند.

  • سادیسم احساسی – شخص از تحقیر و آزار روحی دیگران لذت می ‌برد و از پایمال کردن شخصیت دیگران احساس رضایت می‌ کند.

  • سادیسم بدنی – شخص به آزار دیگران می‌ پردازد و از ضرب و جرح ساده تا قتل افراد مورد نظر خود پیش می ‌رود.


مقاله مرتبط : دلایل تمایل افراد به رابطه جنسی خشن


علل سادیسم

از آنجایی که سادیسم یک نوع رفتار خشن و خشونت آمیز تعریف شده است سادیسم جنسی نیز یک نوع رابطه جنسی همراه با خشونت و پرخاشگری  بر علیه فرد دیگر می باشد. علت این نوع رفتار خشونت آمیز جنسی که آن را نیز یک سلیقه جنسی می دانند ریشه در دوران گذشته فرد دارد.

معمولاً این نوع افراد در گذشته مورد اذیت و آزار  قرار گرفته و یا تحقیر شده اند و از آنجایی که بدلیل ناتوانی در ارائه واکنش مناسب نتوانسته اند خشم خود را تخلیه نمایند لاجرم خشم خود را سرکوب نموده و بعد ها که برای شان فرصتی پیش می آید خشم خود را بدان وسیله تخلیه می کنند .

بنابراین رابطه جنسی که در واقع باید یک نوع رابطه عاطفی ملاطفت آمیز باشد برای یک فرد سادیسمی فرصتی است که خشم خود را از آن طریق برون بریزد و از ناله و عجز و یا خون آلود بودن شریک جنسی لذت می برد. بطور کلی بنظر می رسد افرادی که دارای تمایلات سادیسمی هستند احتمالاً در گذشته تجربه شکست داشته اند. با توجه به این بحث می توان نتیجه گرفت افراد سادیسمی دارای نوعی افسردگی می باشند که این افسردگی را از طریق برون ریزی خشم که همان پرخاشگری است نشان می دهند.

تفاوت سادیسم در زنان و مردان

از آنجا که رفتار و تمایلات جنسی مردانه بیشتر پرخاشگرانه و سلطه‌جویانه است شکل مردانه سادیسم بهتر شناخته شده ‌است و بیشتر خود را نشان می ‌دهد. در مقابل این ابراز سلطه ‌جویانه سادیسم، نوع معکوس آن به مازوخیسم یا آزارطلبی جنسی، همجنس بازی و عقده اختگی منجر می ‌شود. بنابراین سادیسم در زنان تظاهر کمتری دارد چرا که از نظر فروید تمایلات جنسی زنان به طور غریزی به سمت مازوخیسم یا آزارطلبی جنسی می ‌باشد. اما در پشت این ظاهر منفعلانه مجموعه‌ ای از عناصر معکوس نیز هست که به غریزه محافظت از خود در زنان باز می ‌گردد و زمانی خود را نشان می ‌دهد که امنیت آنان مورد تهدید واقع شده باشد. در آن هنگام است که پرخاشگری پنهان شده آزاد می ‌شود و به سمت سادیسم بسط داده می‌ شود. سادیسم در زنان در مقایسه با سادیسم در مردان کمتر بی ‌رحمانه یا کمتر خشونت آمیز نیست بلکه تنها احتمال دارد زنان سادیستیک راه و روش متفاوتی از مردان برای ابراز تمایلات سادیسمی خود انتخاب کنند، روشی که با ذات طبیعی و آنابولیک زنان هماهنگی بیشتری داشته باشد.

درمان سادیسم جنسی

درمان سادیسم جنسی در صورتی امکان پذیر اسـت کـه خود فرد تمایل بـه درمان داشته باشد. در این صورت رفتار درمانی، شناخت درمانی و هیپنوتیزم درمانی می تواند مفید باشد.

 

به اشتراک بگذارید

نویسنده

Super User
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ما

مجله زناشویی زندگی روان ، برترین مجله معرفی مقالات روانشناسی زناشویی در ایران . در این مجله به موضوعات زناشویی ، مشاوره فردی آقایان و مشاوره فردی خانم ها پرداخته می شود 

جدیدترین ارسال ها

راه های ارتباطی

شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹