رابطه جنسی در خواب یا سکسومنیا

رابطه جنسی در خواب یا سکسومنیا

راه رفتن در خواب، صحبت کردن در خواب و حتی رانندگی در خواب انواع مختلفی از اختلالات خواب هستند که احتمالاً قبلاً از آنها شنیده اید. یکی از اختلالات خواب که ممکن است با آن آشنا نباشید، رابطه جنسی در خواب یا سکسومنیا است.

آیا سکسومنیا یک رابطه جنسی است ؟

سکسومنیا که به عنوان رابطه جنسی در خواب نیز شناخته می شود یک اختلال محسوب می شود. افراد مبتلا به این اختلال در هنگام خواب عمیق یا NREM اعمال جنسی انجام می دهند. در خواب عمیق تنفس و ضربان قلب کاهش یافته و فشار خون کاهش می یابد در اینجا فرد می تواند طیف گسترده ای از اعمال جنسی را انجام دهد مانند: استمناء، ناله کردن یا تلاش برای بوسیدن شریک زندگی خود و حتی ممکن است برای برقراری رابطه جنسی تلاش کنند؛ علاوه بر این، شدت رفتار جنسی آنها می تواند از خشونت تا پرخاشگرانه متفاوت باشد.

مشکل سکسومنیا چیست ؟

مشکل سکسومنیا این است که فرد مبتلا به این اختلال ممکن است متوجه نشود که دچار آن شده است. شرکاء، والدین، ​​هم اتاقی ها یا دوستان ممکن است ابتدا متوجه این رفتارها شوند. ممکن است شخص مبتلا به این بیماری تا این که شخص دیگری آن را مورد توجه خود قرار ندهد، از وقوع آن اطلاع نداشته باشد.

علت اختلال سکسومنیا

علت اصلی این اختلال نادر، مشخص نیست. تحقیقات نشان داده است که افرادی که دچار اختلال خواب مانند راه رفتن در خواب و صحبت کردن در خواب هستند بیشتر در معرض این اختلال قرار دارند. همچنین مشخص شده است که استرس، کمبود خواب و برخی از داروها می توانند این اختلال را ایجاد کنند.

این بیماری در مردان بسیار بیشتر از زنان است. گزارش شده است كه زنان معمولاً تمایل به خودارضایی و ناله كردن دارند، در حالی كه مردان دوست دارند مقاربت كنند.

عوامل افزایش دهنده احتمال سکسومنیا

  • کمبود خواب
  • فرسودگی شدید
  • مصرف بیش از حد الکل
  • استفاده از مواد مخدر غیرقانونی
  • اضطراب
  • فشار روانی
  • شرایط نامناسب خواب
  • بهداشت خواب ضعیف

درمان اختلال سکسومنیا

برای درمان اختلال سکسومنیا معمولا از داروهای ضد اضطراب از جمله بنزودیازپین استفاده می کنند. گزارش شده است که این دارو برای بعضی افراد موثر است و اختلال را درمان می کند. در بعضی موارد هم داروهای ضد افسردگی برای این افراد تجویز می شود.

این افراد چون دچار اختلال خواب هستند یکی از روش های درمان، بهبود بهداشت خواب در این افراد است و باید قبل از خواب آرامش خود را بالا ببرند. در بیشتر موارد گزارش شده، هنگامی خواب افراد پایدار و با کیفیت می شود، علائم سکسومنیا کاهش می یابد یا برطرف می شود.

درمان های روانشناختی سکسومنیا

مراجعه به روانشناس نیز ممکن است احساس خجالت و شرم ناشی از سکسومنیا را کاهش دهد. با شرکت در جلسات گروه درمانی و مشاهده افرادی شبیه به خود علائم عاطفی، روانی و اجتماعی این اختلال به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند.

 

 مرکز مشاوره اکسیر

 

به اشتراک بگذارید

نویسنده

Super User
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ما

مجله زناشویی زندگی روان ، برترین مجله معرفی مقالات روانشناسی زناشویی در ایران . در این مجله به موضوعات زناشویی ، مشاوره فردی آقایان و مشاوره فردی خانم ها پرداخته می شود 

جدیدترین ارسال ها

راه های ارتباطی

شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹