راه های درمان افسردگی

آیا افسردگی قابل درمان است؟

افسردگی قابل‌درمان است و بسیاری از مردم در هنگام درمان با دارو، روان‌درمانی و یا ترکیبی از این دو، شاهد پیشرفت در علائم خود هستند. اما درمان باید برای هر کس متفاوت باشد.  آنچه که برای یک فرد کار می‌کند ممکن است لزوما برای فرد دیگر کارساز نباشد.

علائم افسردگی چیست؟

غم و ناراحتی تنها  قسمت کوچکی از بیماری افسردگی محسوب می شود و گاهی برخی افراد اصلا احساس ناراحتی و اندوه نمی کنند. افراد مختلف دارای نشانه های متفاوتی هستند.

تعدادی از علائم افسردگی شامل موارد زیر می شود:

 • حس غم، اضطراب و پوچی مداوم
 • حس ناامیدی و بدبینی
 • حس گناه، بی ارزش بودن و درماندگی
 • از دست دادن علاقه به فعالیت های مورد علاقه و لذت بخش
 • کاهش انرژی و خستگی
 • دشواری در تصمیم گیری، تمرکز و به یاد آوردن
 • بی خوابی، زیاد خوابیدن و بیداری صبح زود
 • تغییر در اشتها و وزن
 • داشتن افکار مرگ و خودکشی و یا تلاش برای خودکشی
 • کج خلقی و زود رنجی
 • سردرد، گرفتگی عضلات، مشکلات گوارشی بدون دلایل جسمانی که حتی با درمان تسکین نمی یابند.

درمان های افسردگی

درمان بین فردی

درمان بین فردی نسبتاً کوتاه است. جلسات بسیار ساختار یافته است. این درمان بر این اساس است که روابط شما در خط مقدم افسردگی قرار دارد. هدف از درمان، کمک به بیماران برای بهبود مهارت ‌هایی مانند مهارت‌ های ارتباطی و مهارت‌ های حل تعارض است.

درمان شناختی رفتاری

درمان شناختی رفتاری بر کمک به افراد در شناسایی و جایگزینی تحریفات شناختی و الگوهای رفتاری تقویت کننده احساس افسردگی متمرکز است. معمولاً كوتاه مدت است و بر مشكلات و مهارت هاي موجود تمركز مي كند.

آموزش مهارت ‌های اجتماعی

درمان مهارت ‌های اجتماعی به بیماران آموزش می ‌دهد که چگونه روابط سالم برقرار کنند. هدف این است که بیماران ارتباطات را بهبود ببخشند و یاد بگیرند چطور یک شبکه اجتماعی قوی با افراد براساس صداقت و احترام بسازند.

روان پویشی

درمان روانپویشی اغلب در فیلم ها نمایش داده می شود. این درمان شامل کمک به بیماران برای کشف زخم‌ های عاطفی و التیام نیافته آن‌ ها از گذشته می ‌باشد. هدف این است که به افراد کمک شود تا یاد بگیرند چگونه افسردگی آن‌ ها به تجربیات گذشته و درگیری‌ های حل ‌نشده مرتبط است. درمانگر به بیماران کمک می ‌کند تا به این مسائل رسیدگی کنند تا بتوانند به شیوه ‌ای مفید پیش بروند.

مشاوره حمایتی

مشاوره حمایتی بدون ساختار است  و بر گوش دادن به بیمار متمرکز است. از بیماران برای پرداختن به هر موضوعی که می ‌خواهند صحبت کنند دعوت می شود و درمانگر از همدلی برای درک و پشتیبانی استفاده می‌ کند.

فعال سازی رفتاری

فعال سازی رفتاری باعث افزایش آگاهی از فعالیت های دلپذیر می شود. درمانگر به دنبال افزایش تعامل مثبت بین بیمار و محیط است. با فعال شدن و درگیر شدن در فعالیت های لذت بخش تر ، ممکن است علائم افسردگی کاهش یابد.

حل مساله

هدف از حل مساله، تعریف مشکلات بیمار است. سپس راه‌ حل‌های متعددی ارائه می ‌شود. درمانگر به بیمار در ارزیابی گزینه‌ ها و انتخاب یک راه‌ حل کمک می ‌کند.

خانواده یا زوج درمانی

زمانی که افسردگی بر دیگر اعضای خانواده تاثیر می ‌گذارد، ممکن است خانواده یا زوج درمانی در نظر گرفته شود. درمانی که شامل دیگر اعضای خانواده است بر روابط بین فردی تمرکز می ‌کند. نقش هایی که اعضای مختلف خانواده در افسردگی بیمار ایفا می کنند ، مورد بررسی قرار می گیرد. آموزش در مورد افسردگی به طور کلی ممکن است بخشی از خانواده درمانی باشد.

بستری شدن

اگر بیمار برای خود یا اطرافیانش خطرناک باشد بستری شدن در نظر گرفته می شود. برای مثال اگر بیماری به طور جدی به خودکشی فکر  کند نیازمند بستری شدن است.

دارو درمانی

داروهای مختلفی وجود دارند که می‌توانند به کاهش علایم افسردگی کمک کنند. متخصصان با توجه به شدت و علائم افسردگی برای فرد ممکن است دارو نیز تجویز کنند. داروی ضد افسردگی به همراه روان درمانی دارای بالاترین اثر درمانی است. با این حال بسیاری از بیماران انتظار دارند تنها با مصرف دارو بهبودی کامل پیدا نمایند. لازم به ذکر است داروی ضد افسردگی برای کاهش علائم افسردگی مخصوصا زمانی که بیمار مبتلا به افسردگی اساسی است کاربردی حیاتی دارد. اما پس از کاهش شدت علائم، روان درمانی ضرورت یافته و با توجه به نظر متخصص داروها نیاز به تعدیل و یا قطع خواهند داشت.

همانطور که می دانید هر دارویی علاوه بر مزایا، عوارضی نیز دارد. از طرفی افسردگی تنها یک بیماری فیزیکی نبوده و نیاز به درمان های روانشناختی دارد. بنابراین استفاده صرف از دارو نمی تواند به حل کامل مشکل بیانجامد.

 

https://www.verywellmind.com/treatments-for-depression-1065502

به اشتراک بگذارید

نویسنده

Super User
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ما

مجله زناشویی زندگی روان ، برترین مجله معرفی مقالات روانشناسی زناشویی در ایران . در این مجله به موضوعات زناشویی ، مشاوره فردی آقایان و مشاوره فردی خانم ها پرداخته می شود 

جدیدترین ارسال ها

راه های ارتباطی

شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹